Od redakcji 4/2024

Okladka Ei 4
Szanowni Państwo,
Burza jest intensywnym i niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Błyskawice są potężną siłą natury, a w miejscu, w które uderzają, napięcie elektryczne może wynosić kilkaset milionów woltów oraz wywołać przepływ prądu o natężeniu 250 000 A. Moc takiego wyładowania sięgająca nawet 700 bilionów watów i ogrzane wokół do temperatury 30 000 °C powietrze mogą stać się źródłem pożaru. Piorun, szukając najkrótszej drogi do ziemi w celu wyrównania potencjału ładunków pomiędzy gruntem a chmurą, co trwa ułamek sekundy, niesie ogromną energię, która jeśli nie zostanie zneutralizowana i szybko odprowadzona do ziemi, niszczy i uszkadza wszystko, co spotka na swojej drodze.
Więcej…

Aktualności

Rozbudowa elektrowni fotowoltaicznej wodociągów szczecińskich

ZWIK 1Firma ABB dostarczyła falowniki do nowego systemu fotowoltaicznego w ZWiK Szczecin. Spółka posiada już trzy elektrownie fotowoltaiczne obejmujące w sumie 91 falowników ABB o łącznej produkcji mocy 2,5 MW.

W związku z kolejną inwestycją w odnawialne źródła energii w ZWiK Szczecin, realizowaną na terenie Zakładu Produkcji Wody Pilchowo przez firmę Hymon Energy, ABB dostarczyła 18 falowników TRIO27.6-TL-OUTD. Zmieniają one powstający w modułach PV prąd stały na prąd przemienny, który może być wykorzystywany na potrzeby własne obiektu. Budowa kolejnej elektrowni wpisuje się w politykę ZWiK na rzecz inwestowania i promowania odnawialnych źródeł energii.

Więcej...

Warszawiacy chcą wytwarzać energię ze słońca

innogy PV 3  90 kWpZainteresowanie Polaków odnawialnymi źródłami energii jest coraz większe. Ze względu na charakter zabudowy wiodącą technologią dla mikroinstalacji OZE, wśród mieszkańców dużych miast, jest fotowoltaika.

Na stołecznym rynku innogy Polska jest największym dostawcą tych rozwiązań dla prosumentów. W 2017 r. do warszawskiej sieci elektroenergetycznej przyłączono mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy prawie 2 MW, a w tym samym okresie innogy Polska zrealizowała inwestycje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,5 MW.

Więcej...

Falowniki dla IKEA

fot. arch. ABBABB dostarczyło szwedzkiej firmie IKEA 20 innowacyjnych falowników TRIO-50, które mają zasilać dachową instalację fotowoltaiczną sztandarowego sklepu marki na wschodnich przedmieściach Tampines w Singapurze. Instalacja ta ma wytwarzać 1,3 mln kWh energii rocznie.

Montaż modułów fotowoltaicznych słonecznych na sklepie IKEA rozpoczął się w marcu 2017 r., a realizacja projektu zakończyła się w grudniu 2017 r.

Więcej...

OZE: Rusza duży projekt fotowoltaiczny

Modus1Firma z branży OZE Modus Energy rozpoczyna budowę 12 nowych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Międzynarodowy holding Modus Group zainwestował 11 mln euro z funduszy private equity.

 

Wytwarzana przez zakłady energia będzie sprzedawana polskim dostawcom energii elektrycznej. 12 elektrowni słonecznych to pierwsze z przeszło 50 podobnych obiektów o łącznej wartości ok. 50 mln euro, które Modus Energy planuje zrealizować w kraju.

 

Więcej...

Elektrownia słoneczna dla mleczarni

Solar plant 1 Enefit GreenEnefit Green, spółka zależna od Eesti Energia działająca w obszarze energetyki odnawialnej, zakończyła budowę elektrowni słonecznej na największej farmie mleczarskiej w Estonii. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w skali kraju. Eesti Energia sfinansowała budowę elektrowni, jest jej właścicielem i odpowiada za konserwację instalacji. Wyprodukowaną energię odkupuje od spółki przedsiębiorstwo mleczarskie.

W Polsce Eesti Energia za pośrednictwem Enefit Polska pod koniec 2017 r. poszerzyła działalność o obszar OZE i w ciągu najbliższych miesięcy również zapowiada inwestycje w źródła fotowoltaiczne, m.in. w formie pilotażowej sprzedaży instalacji PV dla potencjalnych wytwórców z sektora MŚP.

Więcej...

Co piąty Polak może zostać prosumentem

Opublikowane przez RWE Polska studium „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku" wskazuje energetykę prosumencką jako jeden z najbardziej perspektywicznych sektorów polskiej energetyki. Fotowoltaikę natomiast, jako technologię, która ma szansę na największy rozwój w tym segmencie.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Według raportu, w 2050 r. prosumenci mogą odpowiadać za produkcję nawet 25 TWh energii elektrycznej, czyli blisko połowy energii elektrycznej wyprodukowanej przez źródła rozproszone. Ze względu na znaczący potencjał trendu prosumenckiego, RWE Polska postanowiła zbadać kim będzie polski prosument. Na zlecenie spółki zrealizowane zostało badanie opinii publicznej na temat postrzegania energii elektrycznej wśród Polaków. Jego wyniki pozwoliły stworzyć profil potencjalnego polskiego inwestora w panele fotowoltaiczne – potencjalnego polskiego prosumenta.

Więcej...

Grecja wprowadza net-metering dla fotowoltaiki

Grecki rząd wprowadza zasadę rozliczeń netto dla fotowoltaiki. Objęte tym systemem zostaną instalacje zarówno dachowe, jak i naziemne, o ile ich właściciele produkują energię na potrzeby własne.

Typowy limit mocy instalacji ustalono na 20 kW (50 kW na Krecie), ale możliwe jest jego zwiększenie do nawet 500 kW, gdy zapotrzebowanie wytwórcy na moc przekracza 20 kW.

Założono roczny okres regulowania należności wobec zakładów energetycznych.

Uczestnicy systemu rozliczeń zostaną także obciążeni specjalną opłatą sieciową, która będzie naliczana tylko od energii pobranej z sieci.

(Ei)

 

źródło:gramwzielone.pl

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem